user story چیست؟ 3.5/5 (2)

2
1130
what is user story

در مورد اینکه user story چیست، یک تعریف ساده می‌توان ارائه داد: در حوزه‌ی توسعه نرم افزار و مدیریت محصول، user story یا همان داستان کاربر یک توصیف غیر رسمی و به زبان انسانی است که یک یا چند ویژگی سیستم را تشریح می‌کند. در واقع ابزاری است که در چهارچوب Agile برای توصیف ویژگی‌های نرم افزار از دید کاربر نهایی استفاده می شود. داستان کاربر در اصل نوع کاربر، آنچه را که می خواهند و دلیل آن را توصیف می کند. هدف از نوشتن داستان کاربر، ایجاد توصیفی ساده از یک نیاز کاربر است.

داستان‌های کاربر اغلب در یک برگه ساده، یک فایل متنی word و یا هر نرم افزار مدیریت پروژه‌ای قابل ثبت هستند. بسته به پروژه، داستان های کاربر ممکن است توسط ذینفعان مختلف مانند مشتریان، کاربران، مدیران یا اعضای تیم توسعه نوشته شود.

user story 01

جالب است بدانید که Mike Cohn که یکی از اصلی‌ترین عاملان اختراع Scrum است نقل قولی به این شرح دارد: “داستان‌های کاربر به شما کمک می کند تا تمرکز را از نوشتن در مورد نیازها به صحبت در مورد آنها تغییر دهید. همه داستانهای کاربر شامل یک یا دو جمله است و مهمتر از آن ، یک سری مکالمه در مورد عملکرد مطلوب هستند”

Mike Cohn

چرا user story مهم است؟

با پیشرفت پروژه، هر چه تیم توسعه و مشتریان اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند، الزامات پروژه(Requirements) نیز دستخوش تغییر می‌شوند. این امر کاملا طبیعی است زیرا در دنیای نرم افزار نمی‌توان انتظار داشت که لیست ثابتی از نیازمندی ها در ابتدای کار جمع آوری شود و همان لیست عینا به نرم افزار تبدیل شود و پس از چند ماه یک نرم افزار کاربردی به دست آورد که همیشه بتواند نیازهای کاربران را به طور کامل برطرف کند. هر چقدر هم که با تجربه باشید و اطمینان داشته باشید که نیاز کاربر را کاملا درک کرده‌اید، باز هم گذر زمان، افزایش کاربران نرم افزار و عوامل زیاد دیگری، نیازهای کاربران را تغییر می‌دهد.

با رویکرد user story، ما به جای طراحی بزرگ و جامع به طراحی “فقط به اندازه کافی” بسنده می‌کنیم. داستان‌های کاربر با تأکید بر مکالمات مشتری مدار، زمان مورد نیاز برای نوشتن مستندات جامع را کاهش می دهد. در نتیجه، داستان های کاربران به تیم ها امکان می‌دهد نرم افزارهای با کیفیت را سریعتر ارائه دهند، این دقیقا همان چیزی است که مشتریان ترجیح می دهند. استفاده از روش user story در توسعه نرم افزار قطعا مزایای زیادی دارد مانند:

  • قالب ساده و سازگار user story باعث صرفه جویی در وقت به هنگام ثبت و اولویت بندی نیازها می شود و چون این قالب به اندازه‌ی کافی هم برای تیم توسعه و هم برای سایر افراد درگیر در توسعه نرم افزار قابل فهم است، می توانید از آن در امکانات بزرگ و کوچک نرم‌افزار بهره ببرید.
  • با ارائه محصولی که مشتری واقعاً به آن احتیاج دارد، ارزش تجاری خود را حفظ می‌کنید.
  • از معرفی جزئیات خیلی زود که از تنوع گزینه‌های طراحی جلوگیری می‌کند و توسعه دهندگان را در یک راه حل قفل می کند، خودداری می‌کنید.
  • از ظاهر کامل و شفافیت کاذب خودداری می‌کنید.
  • تقسیم پروژه به بخشهای کوچک باعث می‌شود که با سرعت بیشتری در backlog پیش بروید.
  • بجای تلاش برای تشریح عملکردهای فنی، این کار را به معمار، توسعه دهندگان، آزمایشگران و غیره می‌سپارید.

در این پست تلاش کردیم تا به زبانی ساده به این پرسش پاسخ دهیم که user story چیست و چرا باید به آن توجه کرد.

موفق و پیروز باشید.

به این مطلب امتیاز بدهید

2 دیدگاه‌ها

  1. بنظرم متن شما ترجمه یک متن انگلیسی است . با اینکه موضوع مفیدی است ولی ترجمه تحت الفظی شده و این از کیفیت مطلب کاسته. هرچی میخونم نمیفهمم چی گفته.حیفه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید