ساخت نمایشگر سطح شارژ باتری

نمودار مصرف باتری ۱۲ ولتی

بر ای ساخت یک نمایشگر سطح شارژ باتری نیاز به اطلاعات اولیه در مورد نمودار دشارژ(مصرف) باتری‌ها داریم. این اطلاعات را می‌توان از نمودار زیر استخراج کرد:

car battery discharge chart

بر طبق نمودار فوق که در دمای اتاق(۲۵ درجه سانتیگراد) محاسبه شده است، به طور تقریبی می‌توان این نتیجه را گرفت که وقتی باتری‌های ۱۲ ولتی بطور کامل شارژ می‌شوند، حدودا ۱۴.۴ ولت اختلاف پتانسیل دارند. البته این ولتاژ برای خروجی شارژ است و نشانگر این است که باتری به طور کامل شارژ شده و به همین دلیل ولتاژ خروجی شارژر بر روی دو سر باتری قابل مشاهده است. با جدا کردن شارژر و شروع مصرف، مشاهده می‌شود که ولتاژ به یکباره به حدود ۱۲.۷ ولت می‌رسد. این نقطه را به عنوان نقطه شارژ کامل در نظر میگیریم. از طرفی، وقتی ولتاژ باتری از ۱۲ ولت کمتر می‌شود، سرعت افت ولتاژ افزایش می‌یابد. اما تا زمانی که سطح ولتاژ بیشتر از ۱۰.۵ ولت باشد، باتری قابل استفاده است. پایین‌تر از این ولتاژ باتری ظرف مدت زمان خیلی کوتاهی به طور کامل تخلیه می‌شود که این حالت برای سلامت باتری مناسب نیست. پس وقتی ولتاژ باتری به ۱۰.۵ ولت رسید، باید این مقدار را معادل باتری خالی در نظر بگیریم. به طور پیشنهادی می‌توان نمودار زیر را برای مقادیر مختلف شارژ باتری در نظر گرفت

car battery charge level

جدول بالا تعداد ۱۱ سطر دارد که معادل هر کدام از این سطوح می‌توان یک LED قرار داد، در صورتی که ولتاژ باتری از مقدار هر سطر بالاتر باشد، LED مربوط به آن سطر روشن خواهد شد. اگر این تعداد LEDزیاد است، می‌توان بجز سطر ۱۰.۵ ولت، سایر سطرها را دو تا دو تا، یکی کرد. در این حالت بالاترین سطر در هر جفت دوتایی را در نظر میگیریم. با اینکار نمایشگر باتری ما ۶ عدد LED خواهد داشت. اگر این تعداد هم زیاد بود. باز به همین شیوه می‌توان تعداد LED ها را کم کرد و به عدد ۴ برسیم. اینکه چند LED داشته باشیم، کاملا به انتخاب شما بستگی دارد.


تقویت کننده تفاضلی و استفاده از آن برای ساخت نمایشگر سطح شارژ باتری

تا به اینجا اطلاعاتی در مورد میزان شارژ باتری‌های ۱۲ ولتی بدست آوردیم. در ادامه می‌خواهیم مداری طراحی کنیم که جدول بدست آمده در مرحله قبل را به کمک LED به نمایش بگذارد و مقدار شارژ باتری را نمایش دهد. برای اینکه ولتاژ کنونی باتری را با ولتاژ‌هایی که در جدول داریم، مقایسه کنیم، نیاز به یک تقویت کننده تفاضلی داریم. به نماد زیر دقت کنید:

Differential Amplifier

نماد بالا نمایانگر یک تقویت کننده تفاضلی است. طرز کارکرد یک تقویت کننده تفاضلی به این صورت است که تفاضل بین دو ورودی مثبت و منفی را تقویت کرده و اشتراک بین این دو را تضعیف کرده و در خروجی قرار می‌دهد. تقویت کننده‌های تفاضلی برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به بیان ساده، اگر ولتاژ ورودی مثبت بیشتر از ورودی منفی باشد، خروجی برابر با ولتاژ +Vss و اگر ولتاژ ورودی منفی بیشتر از ورودی مثبت باشد، خروجی ولتاژ -Vss خواهد بود.

همین نکته کلید ساخت مدار مورد نظر ماست. حال به تعداد LEDها تقویت کننده تفاضلی نیاز داریم و برای هر یک باید سطح ولتاژی خاص را به ورودی‌های مثبت و منفی بدهیم به نحوی که در ولتاژهایی که در جدول عنوان شد، شرایط برای روشن شدن LED آن سطر فراهم شود. با اینکار، سطح ولتاژ باتری از هر ولتاژی که تعیین کردیم، بالاتر رود، LED مربوط به‌ آن سطح ولتاژ روشن می‌شود.


مدار نمایشگر سطح شارژ باتری با آی سی LM324

این مدار مجتمع یکی از پرکاربردترین آی‌سی ها در صنایع الکترونیک است. همانطور که تصویر زیر نمایان است، دارای ۴ تقویت کننده عملیاتی به شکل زیر است:

LM324 pinout

به کمک یک عدد از این مدار مجتمع می‌توان به راحتی یک نشانگر سطح شارژ باتری با ۴ عدد LED ساخت. برای اینکار می‌توانید از مدار پیشنهادی زیر استفاده کنید:

نمایشگر سطح شارژ باتری

در مدار بالا همه‌ی ورودی‌های منفی تقویت‌کننده‌ها به یک ولتاژ مشخص که نسبتی از ولتاژ باتری است، وصل شده است که با توجه به مقاومت‌های ۵ و ۱۰ کیلواهمی، مقدار ورودی‌های منفی هر چهار تقویت کننده تفاضلی برابر با یک سوم ولتاژ باتری است.

برای ورودی‌های مثبت نیز، ابتدا یک دیود زنر(۱N4733A) که ولتاژ دو سر آن بطور ثابت ۵٫۱ ولت خواهد بود، با ۵ عدد مقاومت بطور موازی بسته شده است. در چنین حالتی ولتاژ مجموع ۵ مقاومت مقدار ۵.۱ ولت خواهد بود.  حاصل جمع ۵ مقاومت نیز مقدار ۱۷ کیلو اُهم است. در نتیجه با توجه به اینکه ولتاژ دو سر این مجموعه(۵ مقاومت) مقدار ثابت ۵.۱ ولت است، مقدار جریان ۰.۰۰۰۳ آمپر خواهد بود. حال با ضرب مقدار جریان در مقدار مقاومت‌ها، ولتاژ دو سر هر کدام بدست می‌آید. در واقع:

مقاومت R6 ولتاژ ۳٫۶،

مقاومت R5 تا R3 هر کدام با ۰٫۳ ولتاژ بیشتر به ترتیب ۳٫۹ و ۴٫۲ و ۴٫۵ ولت،

و در نهایت مقاومت R2 با ولتاژی ۰٫۶ بیشتر از R3 ولتاژی حدود ۵٫۱ ولت خواهد داشت که این مجموع برابر با مقدار ولتاژ در دو سر دیود زنر است.

با همین محاسبات می‌فهمیم که ورودی‌های مثبت تقویت کننده تفاضلی مقادیر ثابت زیر را خواهند داشت:

U1:A : برابر ۴٫۵ ولت

U1:B : برابر ۴٫۲ ولت

U1:C : برابر ۳٫۹ ولت

U1:D برابر ۳٫۶ ولت

بار دیگر به مدار فوق دقت کنید؛ ورودی مثبت U1:D که در واقع پایین‌ترین سطح شارژ را نشان خواهد داد، مقایسه را بین ولتاژ ۳.۶ ولت و یک سوم ولتاژ باتری انجام می‌دهد. یعنی اگر ولتاژ باتری به کمتر از حدود ۱۰٫۸ ولت برسد، U1:D غیرفعال شده و LED متصل به خروجی آن خاموش خواهد شد.همین وضعیت برای هر تقویت کننده‌ای که ورودی مثبت آن از ورودی منفی آن ولتاژ کمتری داشته باشد، اتفاق خواهد افتاد. ولتاژ غیر فعال شدن هر کدام از تقویت کننده‌ها(و خاموش شدن LED مربوطه) به قرار زیر است:

U1:A : زمانی که ولتاژ باتری به کمتر از ۱۳٫۵ ولت برسد.

U1:B : زمانی که ولتاژ باتری به کمتر از ۱۲٫۶ برسد.

U1:C : زمانی که ولتاژ باتری به کمتر از ۱۱٫۷ برسد. (کمتر از ۳۰ درصد شارژ باقی مانده)

U1:D : زمانی که ولتاژ باتری به کمتر از ۱۰٫۸ برسد. (کمتر از ۱۰ درصد شارژ باقی مانده)

موفق و پیروز باشید…

همچنین برای مشاهده آموزش‌ها و مدارات کاربردی الکترونیک، به دسته مربوطه مراجعه کنید.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «ساخت نمایشگر سطح شارژ باتری;

 1. سلام
  من تو مدارها مبتدی هستم
  چیزی که متوجه شدم اون چهارتا آپ امپ تو مدار باید همون LM324 باشه که در زیر شکل گذاشتید
  اگر اینطوره لطف کنید مدار رو طوری هم بکشید که به جای آپ امپ ها در مدار LM324 رو گذاشته باشید چون الان معلوم نیست دیود زنر IN4001 به کدوم پایه LM324 باید وصل بشه چون آپ امپ که کشیدید چهار تا ورودی و خروجی داره ولی LM324 دو ورودی و یک خروجی برای هر قسمتش داره و لطفا بفرمایید که پاییه VCC اون تو شکل کدوم میشه و چی چیزی بهش وصل باید بشه.
  ممنون

  1. اگر به آپ امپ‌های توی مدار دقت کنید کنار هر کدوم از ورودی‌ها و خروجی‌ها شماره پایه آی سی نوشته شده. پایه ۴ آی‌سی که VCC هست به پایانه مثبت منبع تغذیه(باتری ماشین) متصل میشه و پایه شماره ۱۱ که GND هست به پایانه منفی یا همون صفر ولت(پایه منفی باتری) وصل میشه. پایه ۴ و ۱۱ بطور مشترک تو همه آپ آمپ‌ها نوشته شده چون داخل یک تراشه LM324 چهار آپ آمپ وجود داره که تمام پایه‌های مثبت و منفی‌شون به طور مشترک به هم ارتباط داره. دیود ۱N4001 زنر نیست و یک دیود معمولیه و دیود زنر ۱N4733 هست که به کمک مقاومت‌های مقسم ولتاژ به همه ورودی‌های مثبت آپ آمپ‌ها متصل شده. پیشنهاد میکنم بار دیگه با دقت بیشتر به مدار نگاه کنید. خیلی راحت میتونید مدار رو تحلیل کنید.

 2. سلام خسته نباشید
  من متوجه نشدم چرا اصلا دیود زنر رو گذاشتید و اینکه محل قرار گیری درست هست یانه؟ چون اگه زنر روشن بشه همیشه سر مقاومت ها مقدار زنر می افته

 3. سلام ممنون از توضیحاتتون
  اگر بخواهیم همین برد را برای باتری ۱۸ ولتی استفاده کنیم چه آلمان هایی باید تغییر کند؟

  1. با سلام،
   اول از همه باید جدول وضعیت شارژ برای باطری مورد نظر رو پیدا کنید تا متوجه بشید ولتاژ‌های مناسب که بیانگر درصد شارژ باطری هستند چه مقداری دارند.
   در ادامه باید مقاومت های R2 تا R5 رو طوری انتخاب کنید که در ولتاژهای تعیین شده باعث فعال شدن تقویت کننده تفاضلی مربوطه بشن.

 4. سلام ضمن تشکر از مطلب بسیار جالبی که گذاشتید از خدمت شما سوالی داشتم من با ای سی LM3914یه مدار نمایشگر ولتاژساختم لطفا بفرمایید از نظر دقت در اندازهگیری ولتاژ باتوجه به اینکه برای تنظیم مدار از پتانسیومتر استفاده نمیشه در مقایسه نمایشگری که ساخته بودم دقت این مدار چقدر هستش و چطوری میشه بجای روشن شدن LEDیه رله قطع و وصل بشه متشکرم

  1. معمولا برای اندازه‌گیری دقت یک نمایشگر سطح ولتاژ باطری باید به کمک یک ولت‌متر و یک منبع تغذیه متغیر، ولتاژ قطع و وصل شدن LED ها رو بدست بیاریم و با جدول موجود در این آموزش مطابقت بدیم. اما بطور کلی، بخشی که بر روی دقت این نمایشگر تاثیر میگذارد، مقاومت‌های مقسم ولتاژ هستند که با دیود زنر D1 موازی بسته شده‌اند(مقاومت‌های R2 و R3 و R4 و R5 و R6). معمولا مقاومت‌ها حداکثر ۵ درصد تلرانس دارند و در نتیجه ممکن است در بدترین حالت این مدار در اندازه‌گیری ولتاژ ۰٫۷ ولت خطا خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *