چگونه هر برنامه ای که می خواهیم را به منوی کلیک راست در دسکتاپ اضافه کنیم؟

اگر از برنامه یا برنامه هایی در کامپیوتر خود بسیار زیاد استفاده می کنید و نمی خواهید که میزکار(دسکتاپ) شلوغی داشته باشید، می توانید برنامه مورد نظر خود را به به درون منوی کلیک راست در دسکتاپ اضافه کنید! تا به راحتی با کلیک راست کردن روی دسکتاپ و انتخاب آن برنامه از درون منو، برنامه مورد نظر را اجرا کنید. این ترفند روی ویندوزهای ۷،۸ و ویستا امتحان شده و مشکلی نداشته است اما روی ویندوز ایکس پی امتحان نشده.

اینجا ما برنامه  Notepad را برای نمونه اضافه می کنیم. اما شما می توانید هر برنامه ای که دوست دارید را اضافه کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که regedit.exe را اجرا کنید. برای اجرای آن در قسمت جستجوی منوی استارت واژه run را تایپ کنید و در نتایج جستجو روی Run کلیک کنید تا پنجره آن باز شود سپس regedit.exe را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید. در صورت پرسیدن سوال روی YES کلیک کنید. حالا به ترتیب زیر وارد پوشه ها شوید:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

563x231ximage37.png.pagespeed.ic.lNsngRiBCz

توجه کنید که مسیر را درست بروید تا به قسمت درست(همانند تصویر بالا) برسید. حالا باید یک کلید جدید در پوشه shell ایجاد کنید. نام کلید دقیقا همان نامیست که در منوی کلیک راست، نشان داده خواهد شد. برای اضافه کردن کلید روی shell کلیک راست کنید و سپس وارد New شده و روی Key کلیک کنید:

566x414ximage38.png.pagespeed.ic.SHpYIq7qSe

نام کلید جدید را بنویسید. این نام همان نامی است که در منوی کلیک راست در دسکتاپ نشان داده خواهد شد. برای مثال ما اینجا  Notepad را  نوشتیم:

565x412ximage39.png.pagespeed.ic.d4aNzGWCiC

حالا باید یک کلید دستور ایجاد کنیم که دستور اجرای برنامه را نگه داری کند. روی کلیدی که با نام دلخواه ایجاد کردید کلیک راست کنید و وارد New شده و Key را انتخاب کنید:

568x420ximage41.png.pagespeed.ic.4V-Zw9I0WP

نام این کلید را “command” بگذارید:

567x413ximage42.png.pagespeed.ic.KO4bvNjtnM

حالا به مسیر کامل  برنامه ای که میخواهیم اجرا شود نیاز داریم. برای پیدا کردن مسیر برنامه کافیه که دکمه شیفت را نگه دارید و روی برنامه کلیک راست کنید و گزینه Copy as path را انتخاب کنید. با انجام این کار مسیر برنامه کپی خواهد شد.

544x380ximage25.png.pagespeed.ic.Juj5UCRKBH

حالا در سمت چپ، روی command کلیک کنید و روی کلید (Default) در سمت راست دوبار کلیک کنید تا پنجره Edit String باز شود. وقتی این پنجره باز شد در قسمت Value data مسیر برنامه را که کپی کرده بودید paste کنید:

553x422ximage44.png.pagespeed.ic.ewQwQY4aCx

روی OK کلیک کنید. در انتها باید شکلی مانند زیر به خود بگیرد:

559x297ximage45.png.pagespeed.ic.NCcdku_jXJ

حالا می توانید این پنجره را ببندید و با کلیک راست روی دسکتاپ خواهید دید که یک آیتم جدید به منوی آن اضافه شده که نام آن را خود انتخاب کرده اید و با کلیک بر روی آن، برنامه ای که انتخاب کرده بودید باز خواهد شد. لازم به ذکر است که می توانید چند برنامه دیگر هم به همین روش اضافه کنید.

image26.png

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *