گیت OR

ساخت گیت NOT 5/5 (1)

گیت NOT ساده ترین گیت منطقی است. نماد این گیت در مدارها مانند شکل زیر است:

NOT-gt

عملکرد آن به اینصورت است که همواره وضعیت خروجی آن مخالف ورودی خواهد بود. یعنی اگر ورودی آن یک منطقی(حدود ۵ ولت) باشد، خروجی آن صفر منطقی(در  حدود صفر ولت) و در صورتی که ورودی آن صفر منطقی باشد، خروجی آن یک منطقی خواهد بود. برای ساخت این گیت می توانیم از یک عدد ترانزیستور و دو عدد مقاومت الکتریکی کمک بگیریم. به مدار زیر توجه کنید:

not-gate

عملکرد مدار فوق به اینصورت است که اگر در ورودی(INPUT) ولتاژی حدود ۵ ولت اعمال شود، ترانزیستور را به حالت اشباع برده و باعث می شود که کلکتور و امیتر ترانزیستور به هم متصل شوند. در این شرایط خروجی(OUTPUT) به زمین متصل شده و مقداری حدود صفر ولت خواهد داشت. از طرفی اگر به ورودی ولتاژی حدود صفر ولت اعمال شود، ترانزیستور به حالت قطع می رود که در این حالت کلکتور و امیتر به طور کلی از هم جدا شده و در نتیجه خروجی(OUTPUT) ولتاژی حدود ۵ ولت که همان ولتاژ منبع تغذیه است، خواهیم داشت.

استفاده از مدارمجتمع(IC) گیت NOT:

به عنوان معروفترین آی سی برای گیت NOT می توان به آی سی ۷۴۰۴ از خانواده TTL اشاره کرد. این آی سی دارای ۶ گیت NOT می باشد که ورودی و خروجی آنها به همراه پایه های منبع تغذیه در شکل زیر نشان داده شده است:

not

هنگامی که از آی سی های TTL استفاده می کنید، دقت نمایید که جریان خروجی محدود بوده و در حدود چند میلی آمپر است.
موفق و پیروز باشید…

به این مطلب امتیاز بدهید

۵ دیدگاه

  1. هر سه گیت And Or Notخیلی خوب توضیح داده شده خیلی ممنون از سایت خوبتون موفق باشید

  2. ممنون از اینکه این مدار های پر کاربرد رو خیلی عالی و به زبان ساده آموزش دادید

  3. عالی توضیح دادی امیدوارم موفق باشی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme