جاوا از ابتدا، بخش چهارم 5/5 (2)

0
408

قسمت اول: اجرای برنامه

وقتی شما یک برنامه را در Netbeans اجرا می کنید، این برنامه در پنجره خروجی زیر صفحه(دقیقا زیر قسمتی که کد می نویسید) اجرا می شود، پس شما نیاز ندارید که یک کنسول یا ترمینال را باز کنید در واقع پنجره خروجی، کنسول شماست.

برای اجرای برنامه راه های مختلفی در Netbeans وجود دارد. آسان ترین راه، فشردن کلید F6 صفحه کلید است. راه دیگر آن استفاده از منوی بالای Netbeans است، به این صورت که Run را  انتخاب کرده و سپس Run Main Project را می زنید.

run_menu

همچنین می توانید روی فلش سبز رنگ نوار ابزار Netbeans کلیک کنید:

run_menu_arrow

یک راه دیگر برای اجرای نرم افزار، پنجره ی Projects می باشد که به شما این اطمینان را می دهد که سورس درست و مورد نظر را اجرا می کنید. برای این کار، روی فایل منبع(source file) کلیک راست کرده و Run File را انتخاب کنید.

run_menu_projects

به انتخاب خودتان یکی از روش های بالا را انتخاب کرده، برنامه را اجرا کنید. خروجی شما تقریبا باید به این شکل باشد:

output_firstproject

خط دومی که در تصویر بالا می بینید خروجی یک خط کدی است که ما نوشته ایم و آن را توضیح خواهیم داد.  برای اجرای سریع برنامه می توانید روی دو فلش سبز رنگی که در کنار هم قرار گرفته اند کلیک کنید.

[divider]

قسمت دوم: چاپ بر روی صفحه خروجی(Output Window)

بدون نوشتن هیچ کدی می توان برنامه را اجرا کرد که طبیعتا در آن صورت خروجی خاصی نداریم، پس اجازه دهید که یک خط کد اصافه کنیم تا ببینیم در صفحه خروجی چه اتفاقی خواهد افتاد.

با اضافه کردن این خط کد متنی را در پنجره خروجی چاپ می کنیم. طبق توضیحات بخش قبل این خط باید در متد Main نوشته شود:

Capture

وقتی که “System” را تایپ می کنید و سپس “.” را می زنید، Netbeans برای کمک به شما لیستی از گزینه های مجاز برای استفاده را نشان می دهد:

system_print

 روی “out” دوبار کلیک کنید تا آن را به کد شما اضافه کند(یا اینکه آن را خودتان تایپ کنید). دوباره “.” را تایپ کنید تا لیست گزینه های مجاز بعدی به شما نمایش داده شود:

system_print2

از میان آنها ()println را انتخاب یا تایپ کنید. کاری که ()println انجام می دهد این است که یک خط متن را در پنجره خروجی چاپ می کند. شما باید متن مورد نظر خود برای چاپ را بین دو پرانتز ()println و در میان دو علامت نقل قول(” “) بنویسید:

system_print3

بعد از این که این دو علامت را تایپ کردید متن مورد نظر را بین این دو علامت بنویسید:

system_print4توجه کنید که انتهای هر خط کد باید نقطه ویرگول(;) گذاشته شود. اگر حتی یک نقطه ویرگول را فراموش کنید، کد شما کامپایل نخواهد شد.

بسیار خوب حالا می توانیم این برنامه را امتحان کنیم. در قدم اول پروژه خود را save کنید. برای این کار روی File کلیک کرده و Save را انتخاب کنید. یا روی File کلیک کرده و SaveAll را انتخاب کنید یا روی آیکون Save در نوار ابزار Netbeans کلیک کنید.

حالا طبق توضیحات قسمت اول برنامه را اجرا کنید. خروجی برنامه به صورت زیر خواهد بود:

output_firstproject

بخش پنجم

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید