ایجاد تنظیمات در سی شارپ

0
579
visual studio

فرض کنید نرم افزاری دارید که قرار است تنظیمات مربوط به رنگ، اندازه فونت، توکن احراز هویت و یا هر مقدار دیگری را در خود ذخیره کند و در بارگذاری‌های بعدی برنامه این مقادیر در حافظه برنامه باقی بمانند. پیش‌تر برای اینکار از Registery ویندوز استفاده می‌شد. اما قرار دادن مقادیر در Registery باعث کند شدن سیستم عامل می‌شود. راه حل دیگر این است که مقادیر مورد نیاز را در یک فایل ذخیره کرده و در کنار برنامه قرار دهیم. در این روش نیز کدهای مربوط به خواندن و نوشتن در فایل بخشی از حجم کد ما را اشغال می‌کنند و این امر باعث ناخوانا شدن کد می‌شود. ضمن اینکه باید این مورد را در نظر بگیریم که اگر فایل تنظیمات به هر دلیلی از روی سیستم پاک شد، کد ما نباید دچار مشکل شود.

ایجاد Settings

اما راه‌حل ساده‌تری نیز وجود دارد. در سی‌شارپ قابلیتی به نام Settings وجود دارد. در واقع Settings یک فایل XML است که در داخل فایل اجرایی برنامه قرار می‌گیرد و خواندن و نوشتن در آن بسیار ساده است. به نمونه کد زیر دقت کنید:

Properties.Settings.Default["name"] = "Yusef";
Properties.Settings.Default.Save(); 

بازیابی Settings

در نمونه کد بالا متغیری به نام name ایجاد کردیم و در آن نام Yusef را قرار دادیم و در نهایت این تنظیمات را ذخیره کردیم. حال اگر بخواهیم مقدار این تنظیمات را در هر کجای برنامه استفاده کنیم، تنها کافیست از نمونه کد زیر استفاده کنیم:


string name = Properties.Settings.Default.name;

به همین سادگی می‌توانید برای هر متغیری که نیاز دارید، کلیدی را در تنظیمات در نظر بگیرید و مقدار دلخواه خود را در آن ذخیره کرده و هر زمان که به آن نیاز داشتید، به سادگی آن را بازیابی کنید.

موفق و پیروز باشید.

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید