آموزش avr بخش دوم

در این آموزش با ساختار کلی برنامه نویسی AVR در کامپایلر CodeVision AVR آشنا خواهیم شد.

[divider]

ساختار کلی برنامه:

#include <mega8.h>
#include <delay.h>

// Declare your global variables here

void main(void){

// Declare your local variables here

// Initialization

while(1){

//Place your code here

}

}

[divider]

  1. قسمت اول کد برای فراخوانی کتابخانه های مورد نیاز برنامه است. این کتابخانه ها بطور استاندارد فایل هایی با پسوند .h هستند که هر کدام برای کارکردن با بخشی از قابلیت های میکروکنترولر ساخته شده اند. بطور مثال کتابخانه mega8.h ویژگی ها و مشخصات سخت افزاری قطعه Atmega8 را به کامپایلر معرفی می کند.
  2. پس از فراخوانی کتابخانه های مورد نیاز، باید متغیرهای Global برنامه را تعریف کنیم. متغیرهای Global متغیرهایی هستند که در تمام بخش های برنامه مورد استفاده قرار می گیرند.
  3. در ادامه به تعریف تابع main می رسیم. این تابع نقطه ی شروع تمامی برنامه هایی است که به زبان c نوشته می شوند. در واقع اگر برنامه شما دارای هزاران تابع هم باشد، اولین تابعی که بطور پیشفرض و بدون نیاز به فراخوانی اجرا می شود، تابع main است.
  4. در داخل تابع main باید ابتدا متغیرهای محلی را تعریف کنیم. این یک قانون کلی در کامپایلر CodeVision است که متغیرهای محلی باید در ابتدای هر تابع تعریف شوند. متغیرهای محلی آن دسته از متغیرها هستند که فقط در داخل تابعی که در آن تعریف می شوند، معتبر هستند.
  5. مرحله بعدی کار، ما باید برخی از قسمت های میکروکنترولر که در برنامه مورد استفاده قرار می گیرد را “مقدار دهی اولیه” کنیم. بطور مثال تعیین کنیم که در برنامه ما کدام پایه ها ورودی، کدام پایه ها خروجی است.
  6. در انتها به دستور while می رسیم. همانطور که می بینید این حلقه تکرار با شرط همیشه درست ۱ نوشته شده است. در واقع این حلقه تکرار، بینهایت است و تمامی عملیات تکرار پذیر برنامه در داخل آن صورت می گیرد.

[divider]

موفق و پیروز باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *