آموزش avr بخش سوم

در آین آموزش قصد داریم تا اولین پروژه خود را در CodeVision AVR بسازیم. در واقع هدف از این آموزش یادگیری ساخت پروژه در CodeVision AVR است. در حین این آموزش با این کامپایلر بیشتر آشنا خواهید شد. ضمناً کامپایلر مورد استفاده در این آموزش CodeVision AVR 3.12 می باشد.

[divider]

برای شروع به منوی برنامه ها رفته و برنامه CodeVision AVR را اجرا کنید:

pr1-1

[divider]

با اجرای نرم افزار، به محیط کدنویسی وارد می شویم. همانطور که مشاهده می کنید اکثر دکمه های این محیط غیرفعال هستند. علت این است که هنوز پروژه ای نساخته ایم:

pr1-2

[divider]

برای شروع باید یک پروژه جدید ایجاد کنیم:

pr1-3

[divider]

با انتخاب پروژه جدید از ما پرسیده می شود که می خواهیم از Project Wizard استفاده کنیم یا خیر. فعلا این سوال را با پاسخ منفی جواب می دهیم:

pr1-4

[divider]

با انتخاب پاسخ منفی در مرحله قبل، پنجره زیر نمایش داده می شود که باید از لیست داخل آن، میکروکنترولر مورد نظر خود را انتخاب کنیم(مثلا Atmega8). همچنین با انتخاب هر میکروکنترولر، اطلاعات سخت افزاری آن در کادر سمت راست نمایان می شود:

pr1-5

[divider]

با انتخاب میکروکنترولر مورد نظر و کلیک بر روی دکمه OK، پروژه جدید ایجاد شده و کادر زیر نمایان می شود. در این پنجره و در سربرگ Files چنانچه فایلی با پسوند .cpp وجود نداشت(فایل حاوی کدهای برنامه)، باید به کمک دکمه New آن را ایجاد کنیم. همچنین به کمک دکمه Add می توانیم کدهای از پیش نوشته شده یا کتابخانه هایی که خودمان نوشتیم را به پروژه اضافه کنیم:

pr1-6

[divider]

در سربرگ C Compiler می توانیم برخی دیگر از تنظیمات را اعمال کنیم که پیشنهاد می شود فعلا فقط سرعت Clock میکرو را در این پنجره تغییر دهید. این سرعت بهتر است اعدادی صحیح مابین ۱MHZ تا ۸MHZ باشد:

pr1-7

[divider]

در مرحله آخر نیز بر روی دکمه OK کلیک می کنیم تا تنظیمات مورد نظرمان بر روی پروژه جدید اعمال شود و محیط کدنویسی نمایان شود.

pr1-8

همانطور که در تصویر بالا می بینید، این بار محیط کدنویسی با یک نمونه برنامه پیشفرض(که ساختمان آن در آموزش قبلی بررسی شد)، پر شده است. برای نوشتن برنامه مورد نظر خود باید کدهای مورد نیاز خود را مابین این کدهای ایجاد شده قرار دهیم. در آموزش های بعدی با مثال های ساده شروع به برنامه نویسی پروژه های مختلف خواهیم کرد.

موفق و پیروز باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *