جاوا از ابتدا، بخش دوم

[box type=”warning” align=”aligncenter” ] پیشنهاد می شود که بخش اول را ابتدا مطالعه کنید.[/box]

نرم افزار NetBeans

وقتی برای اولین بار NetBeans را اجرا می کنید صفحه ای مانند [highlight]این صفحه[/highlight] خواهید دید.

برای شروع یک پروژه جدید از منوی بالا روی File کلیک کرده و New Project را انتخاب کنید. بعد از انتخاب پنجره ای مانند زیر باز می شود:

New_Project

ما می خواهیم اپلیکیشن جاوا بسازیم پس از میان دسته بندی ها(Categories)، انتخاب ما Java خواهد بود و از میان پروژه ها(Projects) هم Java Application را انتخاب کرده و Next را می زنیم. در پنجره بعدی روبروی Project Name باید نام پروژه خود را بنویسیم برای مثال من نام پروژه را FirstProject گذاشتم. دقت کنید که با تغییر نام پروژه متن داخل جعبه متن(Text Boxt) روبروی Create Main Class نیز همانگ با نام انتخابی شما باشد مثلا اگر نام انتخابی شما PhoneBook هست متن روبروی Create Main Class بهتر است به این شکل باشد: phonebook.PhoneBook اگر به این شکل نبود خودتان آن را تغییر دهید.(دقت کنید که “p”و “b” در phonebook اول کوچک و در PhoneBook دوم بزرگ هستند.) این کار باعث می شود که کلاس شما همنام پروژه شما باشد. محل ذخیره پروژه شما به صورت پیشفرض My Document خواهد بود که می توانید با زدن Browse، محل دیگری را انتخاب کنید. بعد از اتمام انتخاب نام و محل Finish را می زنیم:

Name_Location

خوب، حالا به قسمت Projects در گوشه بالای سمت چپ IDE نگاه کنید. اگر چنین قسمتی را نمی توانید ببینید از منوی بالای برنامه روی Window کلیک کرده و سپس Projects را انتخاب کنید.

projects_area

روی نماد + کلیک کرده تا فایل های درون پروژه خود را ببینید:

projects_area_project1

حالا همانند قبل Source Packages را باز کنید تا نام پروژه خود را ببینید. سپس آن را هم باز کرده تا فایل جاوایی که کد منبع شما(source code) هست را ببینید. روی فایل جاوا دوبار کلیک کنید.

projects_area_project2B

کد زیر باید در محیط متنی بزرگی در سمت راست برنامه نمایان شود. حالا همه چیز برای نوشتن کد آماده است.

coding_windowC

نکته که اینجا باید گفته شود، کلاسی است FirstProject نام دارد:

public class FirstProject {

که هم نام فایل منبع جاوا شما(Source File) در پنجره Projects است.(FirstProject.java) وقتی شما برنامه های خود را اجرا(run) می کنید، کامپایلر بررسی می کند که نام کلاس با Source File یکی باشد. مثلا اگر فایل java. شما firstProject و نام کلاس شما FirstProject باشد با خطا مواجه خواهید شد و علتش آن است که حرف اول فایل جاوا “p” کوچک و حرف اول کلاس شما “P” بزرگ است!

توجه کنید که نام Package اینجا مهم نیست و می تواند چیز دیگری باشد اما نام فایل جاوا با نام کلاس باید هماهنگ باشند.

بخش سوم به زودی…

[button color=”green” size=”medium” link=”https://myempire.ir/java-for-beginners-3″ ]بخش سوم[/button]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *