جاوا از ابتدا، بخش اول 4.33/5 (3)

0
515

یکی از دشوار ترین مسائل برای شروع جاوا نصب ابزار های مورد نیاز حتی قبل از نوشتن یک خط کد است.در این بخش سعی می کنیم که این مشکل را از سر راه شما برداریم. پس با ما همراه باشید!

تمامی کد هایی که در این سری آموزش نوشته خواهد شد در نرم افزاری رایگان به نام NetBeans خواهد بود. این نرم افزار یکی از محبوب ترین IDE ها در دنیای برنامه نویسی با جاواست که کمی بعد با محیط آن آشنا خواهید شد. اما قبل از این که بخواهید با NetBeans کار کنید باید فایل ها و مولفه های مورد نیاز رو نصب کنید. اولین مولفه ای که باید نصب بشه ماشین مجازی جاوا یا Java Virtual Machine هست.

ماشین مجازی جاوا(Java Virtual Machine)

جاوا مستقل از پلتفرم(بستر نرم افزاری) است. این بدین معناست که تقریبا روی هر سیستم عاملی اجرا می شود و برای جاوا مهم نیست که سیستم عامل کامپیوتر شما ویندوز،مک یا لینوکس هست! دلیل این مستقل بودن ماشین مجازی جاواست. پس نیاز دارید که آن را قبل از نوشتن کد نصب کنید. برای دانلود این ماشین مجازی که با JRE هم شناخته می شود روی دانلود کلیک کنید تا به وبسایت شرکت Sun Microsystems منتقل شوید. قبل از دانلود هم می توانید در همان صفحه روی ? Do I have Java کلیک کنید که از نصب بودن یا نبودن JRE روی سیستم عاملتون مطمئن بشین.

البته به دلیل ایجاد محدودیت از طرف سایت جاوا(شرکت سان) برای دریافت این برنامه توسط کاربران ایرانی باید از وی.پی.ان استفاده کنید یا این که از وبسایت های دانلود ایران که آشنایی دارید! دانلود کنید.

دانلود

بعد از دانلود و نصب احتمالا باید کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد(ری استارت) کنید، حالا باید به سراغ نصب مولفه بعدی یعنی کیت(بسته) توسعه نرم افزار جاوا یا همان Java Software Development Kit بروید.

Java Software Development kit

تا به اینجای کار شما هنوز نمی توانید هیچ برنامه ای بنویسید تنها می توانید برنامه هایی که به زبان جاوا نوشته شده اند را اجرا کنید. برای نوشتن کد و تست آن شما به کیت توسعه نرم افزار یا همان Software Development kit نیاز دارید این بسته را نیز می توانید با استفاده از وی.پی.ان از وبسایت اصلی شرکت یا از وبسایت های ایرانی دانلود کنید. ما اینجا از SE(ویرایش استاندارد) استفاده می کنیم. اگر وارد لینک زیر شوید می توانید برنامه Netbeans را همراه با  JDK 8u5 با هم در یک فایل دانلود کنید. یعنی با یک تیر دو نشان بزنید.

دانلود

حالا می توانیم کد خود را داخل برنامه Netbeans نوشته و آن را اجرا کنیم.  کدی که می نویسیم Source code نام دارد وبا پسوند java. ذخیره می شود. برنامه به نام javac کد شما را به Java Byte Code تبدیل می کند که چیزی شبیه کامپایل کردن کد است. بعد از این که Javac به Java Byte Code تبدیل کرد فایل جدیدی با پسوند class. ساخته می شود. بعد از این که این فایل ساخته شد می تواند روی ماشین مجازی اجرا شود. پس:

  • ساخت کد منبع(Source Code) با پسوند java.
  • استفاده از Javac برای ساخت(کامپایل) فایلی با پسوند class.
  • اجرای کلاس کامپایل شده.

Netbeans تمام این کار ها رو برای شما انجام می دهد و می توانید با استفاده از خود Netbeans برنامه خود را به راحتی اجرا کنید.
حالا برای این که با  این برنامه بیشتر آشنا شوید بخش دوم را بخوانید.

بخش دوم

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید