base64 در زبان برنامه نویسی سی شارپ 5/5 (1)

6
737
سی شارپ

برای استفاده از base64 در زبان برنامه نویسی سی شارپ نیاز به افزودن Refrence خاصی نداریم. کافیست از متد System.Convert.ToBase64String برای رمزگذاری و از متد System.Convert.FromBase64String برای رمزگشایی اطلاعات استفاده کنیم. تنها نکته ای که در استفاده از این متدها باید به یاد داشته باشیم این است که ورودی متد ToBase64String و خروجی متد FromBase64String بر خلاف انتظار ما از نوع رشته ای نیست و در عوض آرایه ای از نوع Byte است. در نتیجه هنگام رمزگذاری اطلاعات باید رشته مورد نظر خود را ابتدا به آرایه ای از نوع Byte تبدیل کنیم و هنگام رمزگشایی نیز خروجی متد FromBase64String را به رشته تبدیل کنیم. برای تبدیل رشته به آرایه ای از نوع Byte به متد System.Text.Encoding.UTF8.GetBytes و برای تبدیل آرایه ای از نوع Byte به رشته، به متد System.Encoding.UTF8.GetString نیاز خواهیم داشت.  از آنجا که  ممکن است این تبدیلات را فراموش کنیم و یا نوشتن مکرر آنها  نظم برنامه نویسی ما را به هم بزند، بهتر است که این عملیات را در داخل یک تابع کنار هم قرار دهیم تا همیشه از درست اجرا شدن آنها اطمینان حاصل کنیم. با این فرض دو تابع به نام های Base64Encode برای رمزگذاری اطلاعات و Base64Decode برای رمزگشایی اطلاعات خواهیم داشت که بدنه ی این توابع به صورت زیر خواهد بود:

[divider]
رمزگذاری با base64

public static string Base64Encode(string plainText)
{
    var plainTextBytes = System.Text.Encoding.UTF8.GetBytes(plainText);
    return System.Convert.ToBase64String(plainTextBytes);
}

[divider]
رمزگشایی با base64

public static string Base64Decode(string base64EncodedData)
{
   var base64EncodedBytes = System.Convert.FromBase64String(base64EncodedData);
   return System.Text.Encoding.UTF8.GetString(base64EncodedBytes);
}

برای آشنایی بهتر با نحوه استفاده از این توابع در پروژه های سی شارپ می توانید از نمونه پروژه زیر کمک بگیرید:

base64-in-c-sharp

به رشته ای که برای رمزگذاری و رمزگشایی در این برنامه استفاده شده دقت کنید. اگر آموزش مربوط به نحوه استفاده از base64 در php را مطالعه کرده باشید، خواهید فهمید که عملکرد base64 در زبان php دقیقا مشابه زبان سی شارپ است. یعنی هر دو زبان برای رشته های ورودی یکسان، خروجی مشابه تولید می کنند. این هماهنگی برای تبادل اطلاعات میان این دو زبان بسیار سودمند خواهد بود.

همچنین می توانید نمونه پروژه مربوط به این آموزش را دانلود نمایید:
پسورد فایل: www.myempire.ir

دریافت نمونه پروژه

به این مطلب امتیاز بدهید

6 دیدگاه‌ها

  1. سلام . آموزشهاتون بسیار بسیار عالی و واضح و البته کاربردی هستند . امیدوارم آموزشهای بیشتری رو در زمینه های مختلف بر روی سایت بگذارین . متشکرم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید