جدا کننده سه رقم سه رقم در PHP 5/5 (1)

0
1142
برنامه نویسی شی گرا در PHP

در کاربردهای مالی، معمولا الگوهایی برای نمایش قیمت یا ارقام مورد استفاده قرار می‌گیرد که با حالت معمول اعداد تفاوت دارد. مثلا استفاده از جدا کننده هزارگان(سه رقم سه رقم) و یا جدا کننده بخش اعشاری از بخش صحیح با تعداد مشخصی از ارقام اعشاری(مثلا دو رقم اعشار برای نمایش قیمت محصولات). در این آموزش سعی داریم تا به روشی ساده نحوه‌ی استفاده از جداکننده هزارگان یا همان جدا کننده سه رقم سه رقم در PHP را فرابگیریم. این کار به سادگی توسط تابع number_format قابل انجام است. ساختار کلی این تابع به شکل زیر است:


number_format (
float $num ,
int $decimals = 0 ,
string|null $decimal_separator = "." ,
string|null $thousands_separator = ","
) : string

همانطور که در الگوی بالا قابل مشاهده است، این تابع ۴ آرگومان ورودی دارد. البته بجز آرگومان اول که عدد مورد نظر است، الباقی آرگومان‌ها مقدار پیشفرض دارند و مقدار دهی به آن‌ها الزامی نیست.با این حال، آرگومان‌های این تابع به شرح زیر هستند.

  • آرگومان اول مقدار عددی مورد نظر ماست که می‌تواند یک عدد اعشاری یا عدد صحیح باشد.
  • آرگومان بعدی تعداد رقم اعشار جهت نمایش است. اگر عدد مورد نظر رقم اعشاری نداشته باشد، به تعداد تعیین شده ۰ نمایش داده می‌شود.
  • آرگومان بعدی جدا کننده قسمت اعشاری عدد از قسمت صحیح است. معمولا از کاراکتر . یا نقطه برای این نماد استفاده می‌شود.
  • در نهایت جدا کننده هزارگان آخرین آرگومان است.

برای مثال تصور کنید عدد مورد نظر ما ۱۵۴۸۵٫۲۳۶ باشد. می‌خواهیم این عدد بصورت ۱۵,۴۸۵٫۲۴ نمایش داده شود(بصورت خودکار، رقم‌های کوچک‌تر اعشار گرد شوند. برای اینکار، تابع number_format را با مقادیر زیر فراخوانی می‌کنیم:


$number = 15485.236;
echo number_format ($number , 2 , "." , "," );

نمونه کد بالا مثالی ساده از نحوه‌ی استفاده‌ از تابع number_format به منظور جدا کننده سه رقم سه رقم در PHP است. خروجی این کد،  مقدار ۱۵,۴۸۵٫۲۴ چاپ خواهد کرد. همانطور که مشاهده می‌کنید، قسمت صحیح عدد بصورت سه رقم سه رقم جدا شده است. همچنین می‌توانید مستندات مربوط به تابع number_format را در سایت PHP مشاهده کنید.

همچنین برای مشاهده آموزش‌های بیشتر در مورد زبان برنامه نویسی PHP به دسته مربوطه مراجعه کنید.

موفق و پیروز باشید.

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید