توسعه نرم افزار بصورت Native بهتر است یا Hybrid؟

0
200

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید برای سیستم‌عامل‌های مختلف کامپیوتری یا برای انواع گوشی همراه و یا هر دوی این‌ها برنامه نویسی کنید. اما به سبب تفاوت‌های زیاد میان سیستم‌عامل‌ها و شرایط محیطی هر کدام، فراگیری نحوه کدنویسی برای تولید برنامه در تمام این سیستم‌عامل ها تقریبا کاری غیرممکن است. در عوض با وجود تفاوت‌های بنیادین در سیستم‌عامل‌ها، همه این دستگاه‌ها یک ویژگی مشترک دارند و آن وجود مرورگری با پشتیبانی از استاندارد‌های HTML5 و CSS3 و زبان برنامه نویسی JavaScript است. همین ویژگی اساس ایجاد رویکرد Hybrid در توسعه نرم‌افزار شده است.

HTMLCSSJS

ایده‌ی ساخت برنامه‌های Hybrid با وجود همین ویژگی مشترک شکل گرفت. تنها کافیست تا در هر کدام از این سیستم‌عامل‌ها، یک برنامه ساده داشته باشیم که تمام محتوای داخل آن یک مرورگر استاندارد است که بتواند یک Web Application را بطور کامل اجرا کند. البته این مرورگر باید کمی دست‌کاری شده باشد. مثلا نوار ابزار نداشته باشد، آدرس بار نداشته باشد، امکان راست کلیک و دیگر امکاناتی که مناسب برنامه نیستند نیز در این مرورگر غیر فعال شده باشد. در صورت فراهم ساختن چنین محیطی می‌توانید با خیال راحت برنامه خود را تنها با دانستن HTML و CSS و JS توسعه دهید.

با همین رویکرد ابزار‌های زیادی پدید آمدند تا شرایط فوق را در سیستم‌عامل‌های مختلف مهیا کنند. بطور مثال، اگر قصد ساختن یک Desktop Application را داشته باشید، ElectronJs می‌تواند یک پیشنهاد عالی باشد. چرا که می‌تواند پروژه Web App شما را برای سیستم‌عامل‌های Windows، Mac و Linux تبدیل به برنامه قابل نصب کند. همچنین اگر شما قصد تولید برنامه موبایل دارید، Apache Cordova بهترین  ابزاری است که به شما این امکان را خواهد داد که با دانش HTML, CSS و JS برنامه موبایل خود را برای گوشی‌های Android و iOS و حتی Windows Phone بسازید.

مزیت ساختن اپلیکیشن هیبریدی این است که شما می‌توانید به راحتی برنامه خود را با ظاهری یکسان در همه پلتفرم‌ها به اجرا درآورید. همچنین شما تنها نیاز به تمرکز بر توانایی‌های HTML و CSS و JS دارید.

با وجو تمام این مزیت‌ها، توسعه اپلیکیشن با ابزارهای Hybrid معایبی نیز دارد. بزرگترین عیب ممکن این است که بر روی گوشی‌های قدیمی که سخت افزار نسبتا محدودی دارند، ممکن است که اجرای برنامه به روانی برنامه‌های Native نباشد. برای درک بهتر برنامه‌های Native و hybrid در ادامه به تشریح هر کدام می‌پردازیم.

[divider]

نرم افزار Native

یک برنامه Native برنامه‌ای است که با یک زبان خاص برنامه نویسی و برای یک سیستم عامل خاص نوشته شده است. بطور مثال، برنامه Native اندروید با Java یا kotlin نوشته می‌شود و برنامه‌های iOS با زبان برنامه نویسی Objective C یا Swift نوشته می‌شوند. مزیت مهم برنامه‌های Native این است که از عملکرد بالایی برخوردار هستند و می‌توانند از تمام امکانات و سخت افزار سیستم عامل خود استفاده کنند.

[divider]

نرم افزار HTML5

برنامه‌های HTML برای اجرا از تکنولوژی‌های استاندارد مرورگر‌ها مانند HTML و CSS و جاوا اسکریپت بهره می‌برند. این رویکرد باعث می‌شود که بدون وابستگی به سیستم‌عامل(Cross-Platform) بتوان برنامه‌های HTML را بر روی هر سیستم عاملی اجرا کرد. به عنوان مثال Gmail را در نظر بگیرید. Gmail یک برنامه تحت وب برای مدیریت ایمیل‌ها و ارسال ایمیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی هر سیستم عامل یا گوشی همراه شما با ورود به سایت Gmail.com می‌توانید از این برنامه استفاده کنید.

[divider]

نرم افزار Hybrid

توسعه نرم‌افزار به روش hybrid در واقع ترکیبی از امکانات عالی(و در برخی موارد افتضاح!) هر دو مورد Native و HTML5 است. نرم افزار Hybrid اینگونه تعریف می‌شود که اساسا این برنامه با همان تکنولوژی‌های وب برنامه نویسی می‌شود و در یک چهارچوب(Container) Native قرار می‌گیرد. به همین سبب این Container می‌تواند به ویژگی‌های Native پلتفرم نیز دسترسی پیدا کند. مثلا برنامه شما می‌تواند به کمک یک پلاگین واسط به دوربین گوشی دسترسی پیدا کند. همچنین برای دسترسی به بلوتوث و اینترنت و حافظه گوشی و… نیز پلاگین‌های واسط وجود دارند.

[divider]

نقاط قوت برنامه‌های Native

برنامه‌های Native بهترین در پلتفرم خود هستند و همچنین از امکاناتی بهره‌مند هستند که یک برنامه hybrid نمی‌تواند به خوبی آنها از آن امکانات بهره ببرد. به عنوان مثال برنامه‌های Native دسترسی عالی به گرافیک سیستم دارند، برای ساخت بازی یا برنامه‌هایی با حجم محاسبات و Render بالا بسیار عالی عمل می‌کنند.

معمولا برای توسعه این گونه برنامه‌ها محیط توسعه یکپارچه(IDE) با امکانات کامل در اختیار است. این محیط بهترین امکانات را برای توسعه و رفع خطا در اختیار برنامه‌نویس قرار می‌دهد. همچنین در بسیاری از مواقع راهنمای بیار خوبی برای رفع خطاهای منطقی و ساختاری برنامه است و ممکن است پیشنهاد اصلاح یا بهینه‌سازی را نیز به برنامه‌نویس بدهد.

[divider]

نقاط قوت برنامه‌های Hybrid

اگر شما یک استارتاپ تازه تاسیس هستید یا منابع مالی شما محدود هستند، بهترین انتخاب برای شروع کسب و کارتان این است که نرم‌افزارتان را به کمک ابزار‌های hybrid توسعه دهید. زیرا اولین چیزی که برای شروع نیاز دارید این است که شروع کنید. اگر در مورد چرخه حیاط محصول نیز مطالعه کرده باشید، خواهید دید که مرحله اول معرفی محصول است. در این مرحله احتمال فروش شما کم است و معمولا بازگشت سرمایه قابل توجهی نخواهید داشت. پس باید زودتر ایده خود را عملیاتی کرده و روانه بازار کنید. به همین سبب در این مرحله، سرعت از کیفیت مهم‌تر است و شما باید دنبال راه‌حلی ارزان برای شروع کار خود باشید. اینکه واقعا معماری یا عملکرد نرم‌افزار شما عالی هست یا نه، چالشی نیست که در ابتدای راه با آن روبرو باشید. البته قبل از انجام هر کاری مطالعه کردن خوب است، اما تقریبا همه‌ی استارتاپ‌ها با گذر زمان به چیزی متفاوت‌تر از طرح اولیه خود تبدیل شده‌اند. در محیطی که این همه تغییر پذیر است، دانستن این‌که دقیقا چه چیزی جواب می‌دهد؛ تقریبا محال است. با همه این توضیحات به همان نتیجه اول می‌رسیم که بهترین انتخاب برای یک کسب کار تازه تاسیس این است که نرم‌افزار خود را بصورت Hybrid توسعه دهد.

مورد بعدی این است که معمولا توسعه نرم‌افزار در یک چارچوب و پلتفرم خاص معمولا با حل چالش‌ها و مسائل پیچیده همراه است. اما وقتی نرم‌افزار شما بصورت Hybrid توسعه داده شود، شما خیلی از این مسائل و چالش‌ها را نخواهید داشت. مثلا برای یک نرم‌افزار اندرویدی، دیگر مهم نیست که برنامه شما قرار است بر روی چه نسخه‌ای از اندروید اجرا می‌شود.

 

در انتها لازم به ذکر است که تصمیم‌گیرنده نهایی شما هستید و اطلاعاتی که در این مطلب عرضه شد، صرفا مقایسه‌ای اجمالی میان دو رویکرد Native و Hybrid بود.

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید