نصب Apahe Cordova در Ubuntu 4/5 (1)

1
1050
cordova

شاید تصور اینکه بتوان با مهارت در HTML ، CSS و Js اپلیکیشن موبایل ساخت، خیلی دور از ذهن باشد زیرا در نگاه اول اینگونه به نظر می‌رسد که این مهارت‌ها برای طراحی صفحات وب هستند.. اما واقعا اینطور نیست! شما به کمک Apache Cordova قادر خواهید بود تا با دانش طراحی صفحات وب، اپلیکیشن‌های موبایلی بسازید. جالب‌تر اینکه Cordova کاملا رایگان و متن باز است. در این آموزش می‌خواهیم نحوه نصب Apache Cordova را در سیستم عامل Ubuntu یاد بگیریم.

خوب است بدانید که Cordova مجموعه‌ای از دستورات را برای ایجاد، اجرا و تولید نرم افزار موبایل در اختیار شما قرار می‌دهد. این دستورات در Terminal مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای اجرا نیاز به NodeJs دارند. پس اولین چیزی که باید بر روی سیستم خود نصب کنید، NodeJs است. برای اینکار، دستورات زیر را در ترمینال وارد کنید:


sudo apt-get update

sudo apt-get install nodejs

پس از اجرای دستورات بالا، برای اطمینان از صحت نصب NodeJs دستور زیر را در ترمینال وارد کنید تا نسخه نصب شده NodeJs را مشاهده کنید:


nodejs -v

قدم بعدی نصب npm است. npm به معنای Node Package Manager است. در ادامه برای نصب Cordova و حتی پلاگین‌هایی که ممکن است مورد استفاده قرار دهیم، به npm نیاز خواهیم داشت. برای نصب npm کافیست دستور زیر را در ترمینال وارد کنیم:


sudo apt install npm

همانند NodeJs برای اطمینان از صحت نصب npm نیز می‌توانیم از دستور زیر استفاده کنیم که نسخه npm نصب شده بر روی سیستم را نشان می‌دهد:


npm -v

برای نصب Cordova کافیست تا دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:


sudo npm install -g cordova

پس از اجرای دستور بالا، Cordova بر روی سیستم شما نصب شده است. حال به کمک دستور زیر اولین برنامه خود را ایجاد می‌کنیم:


cordova create MyApp

با اجرای دستور بالا Cordova پوشه ای به نام MyApp میسازد که در آن فایل‌های مورد نیاز برای پروژه قرار دارند. اگر به داخل این پوشه بروید با فایل‌ها و پوشه‌های زیر روبرو می‌شوید:

  1. پوشه‌ی hooks: برای سفارشی‌سازی دستورات Cordova مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از پلاگین‌ها ممکن است اسکریپتی در این پوشه قرار دهند و به این واسط دستوراتی را به cordova اضافه کنند. فعلا برای کارکردن با این بخش زود است.
  2. پوشه‌ی platforms: شما می‌توانید برنامه خود را برای مرورگر، اندرویید، آی او اس و حتی ویندوز بسازید. خروجی هر کدام از پلتفرم‌ها در پوشه‌ای جداگانه در این پوشه قرار می‌گیرد.
  3. پوشه‌ی plugins: پلاگین‌هایی که به پروژه خود اضافه می‌کنید، در این پوشه قرار می‌گیرند. پلاگین‌ها به شما کمک می‌کنند تا به امکانات خاص گوشی‌ها مانند دوربین، بلوتوث، اینترنت، ویبره، نوتیفیکیشن، حافظه گوشی و… دسترسی پیدا کنید.
  4. پوشه‌ی www: صفحات وبی که برنامه شما را تشکیل می‌دهند و با HTML، CSS و JS نوشته شده اند. دقت داشته باشید به صورت پیشفرض صفحه index.html صفحه نخست برنامه شما خواهد بود.
  5. فایل config.xml و package.json: فایل‌های تنظیمات برنامه هستند. هر پلاگین یا کتابخانه‌ای که به پروژه اضافه کنید در این فایل‌ها لیست خواهند شد. بطور دقیق‌تر config.xml تنظیمات برنامه شماست که صفحه شروع برنامه، دسترسی‌ها و مشخصات برنامه را شامل می‌شود و package.json توسط npm برای مدیریت کتابخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای اضافه کردن پلتفرم به برنامه خود کافیست داخل پوشه پروژه، دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:


cordova platform add browser

با اجرای دستور بالا پوشه‌ای به نام browser در داخل پوشه platforms ایجاد خواهد شد که خروجی نسخه مرورگر شما خواهد بود. مانند دستور بالا می‌توانید برای اندرویید و آی او اس نیز خروجی تعریف کنید:


cordova platform add android

cordova platform add ios

البته توجه داشته باشید که در محیط ویندوز یا لینوکس نمی‌توانید خروجی ios بگیرید. برای این پلتفرم حتما باید پروژه را بر روی سیستم عامل مکینتاش بسازید.

برای اجرای برنامه خود تنها کافیست دستور زیر را در ترمینال وارد کنید:


cordova run browser

برای خروجی گرفتن از برنامه خود برای اندرویید یا ios در صورتی که پلتفرم آنها را به پروژه افزوده باشید، می‌توانید با دستور خروجی پروژه را دریافت کنید:


cordova build android

موفق و پیروز باشید…

به این مطلب امتیاز بدهید

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید