نصب آسان برنامه ها در اوبونتو 4/5 (1)

0
629
نصب آسان برنامه ها در اوبونتو

روشی که در این آموزش ارائه می شود برای تمام برنامه های اوبونتو کاربرد ندارد. اما اکثر نرم افزارهای کاربردی را می توانید با این روش نصب کنید. روش نصب این گونه است که به کمک ابزاری به نام nautilus که یک مرورگر فایل با سطح دسترسی admin است، فایل های مربوط به نرم افزار را به دایرکتوری مخصوص آنها در اوبونتو انتقال می دهیم و در نهایت با دابل کلیک بر روی فایل اجرایی برنامه، نصب را به پایان می رسانیم.

[divider]

برای شروع وارد ترمینال شوید و دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید:


sudo nautilus

[divider]

برای ورود به ترمینال می توانید کلیدهای ترکیبی Ctrl + Alt + T را همزمان فشار دهید تا ترمینال ظاهر شود.

Screenshot from 2015-09-15 23:59:56

با وارد کردن دستور بالا، ترمینال از شما می خواهد تا رمز عبور خود را وارد کنید. دقت داشته باشید که در زمان وارد کردن رمز عبور، تغییری در ترمینال بوجود نمی آید. پس نگران نباشید و رمز عبور خود را کامل وارد کرده و در انتها کلید Enter را بزنید.

Screenshot from 2015-09-16 00:00:15

در ادامه nautilus اجرا خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید، این مرورگر از نظر ظاهری با File Manager اوبونتو تفاوت ظاهری ندارد.

Screenshot from 2015-09-16 00:01:20

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، باید از سمت چپ پنجره Computer را انتخاب کنید و سپس پوشه opt را انتخاب کنید. این پوشه به طور پیشفرض برای قرار دادن فایل های برنامه ها در نظر گرفته می شود. البته می توانید فایل های برنامه خود را در هر جای دیگری که مایلید قرار دهید.

Screenshot from 2015-09-16 00:01:37

برای نصب هر برنامه دلخواه، کافیست فایل tar.gz برنامه را دانلود کرده و پس از Extract نمودن آن، فایل های Extract شده را به این پوشه(opt) منتقل کنید.

در تصویر بالا پوشه ی حاوی اطلاعات مربوط به برنامه telegram به این مسیر منتقل شده است. برای اتمام نصب کافیست تا وارد پوشه Telegram شویم و فایل اجرایی آن را با دابل کلیک اجرا کنیم.

Screenshot from 2015-09-16 00:01:47

با اینکار مشاهده خواهید کرد که برنامه مربوطه اجرا می شود و می توانید از امکانات آن بهره مند شوید.

Screenshot from 2015-09-16 00:02:08

اتفاق مهمی که در ین روش رخ می دهد این است که نرم افزار اجرا شده در اوبنتو ثبت می شود و از این پس می توانید نرم افزار نصب شده را مانند دیگر نرم افزارهای موجود در سیستم عامل خود، مورد استفاده قرار دهید. به عنوان مثال می توانید نرم افزار نصب شده را در بخش جستجوی اوبونتو بیابید.

Screenshot from 2015-09-16 00:02:22

[divider]

توجه داشته باشید، همانطور که در ابتدای آموزش بیان شد، این روش بر روی همه نرم افزارها قابل اجرا نخواهد بود. به عنوان مثال نرم افزارهایی که با زبان پایتون نوشته می شوند را نمی توان با این روش نصب نمود.

موفق و پیروز باشید.

به این مطلب امتیاز بدهید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید