تنظیم کردن دامنه و زیر دامنه در VPS لینوکسی

تنظیم کردن دامنه و زیر دامنه در VPS لینوکسی

در این آموزش میخواهیم یک دامنه را به یک سرور مجازی متصل کنیم. فرض ما بر این است که از هیچ پنلی مانند Cpanel، Direct Admin، Webmin و… استفاده نکنیم و بخواهیم بطور مستقیم تنظیمات را انجام دهیم. همچنین توزیع Centos 7 را برای این آموزش انتخاب کرده ایم. همچنین فرض ما بر این است که تنظیمات اولیه VPS مانند نصب Apache و PHP و… انجام شده است. در این آموزش فقط بر روی نصب و تنظیم و راه اندازی سرویس Dns Server تمرکز می کنیم.

دامنه چیست؟

برای درک عملکرد دامنه می توان مثال نحوه کارکرد دفترچه تلفن را زد. هر مخاطب در دفترچه تلفن یک شماره تماس دارد، اما شما معمولا این شماره ها را حفظ نمی کنید. بلکه نام مخاطب ها را به خاطر می سپارید. در شبکه جهانی وب نیز هر سرور یک IP منحصر به فرد دارد که مانند شماره تماس عمل می کند. اما از آنجا که به یاد سپردن این IP ها عملا امکان پذیر نیست، در نتیجه از دامنه استفاده می کنیم. دامنه نامی است که به یک IP اختصاص می دهیم. با اینکار تنها لازم است تا نام دامنه را به خاطر بسپاریم. زیرا با وارد کردن نام دامنه، این نام به IP مربوطه ترجمه شده و وب سایت مورد نظر نمایش داده می شود. سرویسی که این ترجمه را انجام می دهد، DNS نام دارد.

تنظیمات مربوط به دامنه

همه ی دامنه ها پنلی برای تنظیم دارند تا در آن ns های خود  را معرفی کنیم. ns ها ورودی های سرویس DNS ما هستند و می توانند در سرور ما یا هر کجای دیگر باشند. اگر از دامنه .ir استفاده می کنید، باید به قسمت تغییر کارگزار دامنه بروید و ns های خود را آن جا معرفی کنید. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که در برخی موارد(مانند مثال این آموزش) نیاز داریم تا ns هایی تعریف کنیم که بر روی دامنه سایت قرار می گیرند. مثلا اگر سایت شما yoursite.ir باشد، ممکن است ns شما بصورت ns1.yoursite.ir و… تعریف شود. در شرایط این چنینی که نام دامنه در آدرس ns نیز وجود دارد باید آی پی کارگزار نیز وارد شود. در دامنه های .ir اینکار به سادگی قابل انجام است اما در سایر دامنه ها باید child host تعریف کنید و سپس نسبت به تعریف ns اقدام کنید.

نصب DNS Server

برای نصب DNS Server انتخاب های مختلفی پیش روی شماست. ما از Bind برای اینکار کمک میگیریم. برای نصب Bind کافیست دستور زیر را در ترمینال VPS وارد کنید:

sudo yum install bind bind-utils

با وارد کردن دستور بالا سوالی برای تایید نصب از شما پرسیده می شود که باید با وارد کردن y آن را تایید کنید.

تنظیم DNS Server

برای تنظیم کردن سرویس DNS Server باید فایل مربوطه را باز کرده و تنظیمات را داخل آن قرار دهید و در نهایت فایل را ذخیره کرده و سرویس Bind را restart کنید. فایل تنظیمات مربوط به سرویس را به کمک دستور زیر باز کنید:

sudo vim /etc/named.conf

فایل تنظیمات را باز کنید. سپس تغییرات زیر را در بلاک options اعمال کنید:

listen-on port 53 {
 any;
 };
...
allow-query {
 any;
 };

سپس در انتهای فایل یک zone برای دامنه خود ایجاد کنید:


zone "yoursite.ir" {
 type master;
 file "/var/named/yoursite.ir";
 };

 

پس از اعمال تغییرات بالا باید فایل تنظیمات را ذخیره کرده و از آن خارج شوید. اگر از ویرایشگر vim استفاده می کنید، با فشردن کلید Ctrl+C از حالت نوشتن خارج شوید و سپس با وارد کردن :wq فایل را ذخیره کرده و خارج شوید. برای زیردامنه ها(subdomain) نیز باید zone های مربوطه را تعریف کنید.

حالا باید zone file مربوط به دامنه خود را که در فایل تنظیمات معرفی کردیم را ایجاد کنیم. طبق مثال ذکر شده در این آموزش zone file باید در آدرس /var/named/yoursite.ir ایجاد شود:


vim /var/named/yoursite.ir

 

 

سپس اطلاعات زیر را در این فایل قرار می هیم. دقت شود که باید به جای yoursite.ir نام دامنه خود را وارد کنید:

$ttl 38400
yoursite.ir. IN SOA yoursite. admin.yoursite.ir. (
 ۲; Serial
 ۱۰۸۰۰; Refresh
 ۳۶۰۰; Retry
 ۶۰۴۸۰۰; Expire
 ۳۸۴۰۰; minimum TTL )
yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
www.yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
mail.yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
ftp.yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
ns1.yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
ns2.yoursite.ir. IN A 192.168.1.50
yoursite.ir. IN NS ns1.yoursite.ir.
yoursite.ir. IN NS ns2.yoursite.ir.
yoursite.ir IN MX 10 mail.yoursite.ir. 

دقت کنید که در کدهای بالا باید به جای ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۵۰ آدرس آی پی VPS خود را قرار دهید. سپس مانند فایل تنظیمات، این فایل را ذخیره کرده و خارج شوید. با اینکار تنظیمات لازم را انجام داده اید. اگر برای زیر دامنه ها نیز zone تعریف کردهاید، باید zone file های مربوط به آنها را نیز ایجاد کنید و مانند نمونه بالا اطلاعات لازم برای هر zone file را در داخل فایل آن قرار داده و ذخیره کنید.

تنظیمات Firewall

از آنجا که این سرویس با پورت ۵۳ سرو کار دارد، باید این پورت را از طریق فایروال باز کنیم تا سرویس بتواند به درستی کار کند. برای اینکار از دستورات زیر کمک می گیریم:

firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=53/tcp
firewall-cmd --permanent --zone=public --add-port=53/udp
firewall-cmd --reload

بررسی صحت انجام کار

اعمال این تغییرات زمان بر است اما برای بررسی صحت انجام کار می توانید از داخل VPS خود اقدام به گرفتن ping کنید:


ping yoursite.ir

اگر با وارد کردن دستور بالا توانستید آی پی VPS خود را مشاهده کنید، پس توانسته اید با موفقیت دامنه را به VPS خود متصل کنید.

موفق و پیروز باشید…

در این آموزش میخواهیم یک دامنه را به یک سرور مجازی متصل کنیم. فرض ما بر این است که از هیچ پنلی مانند Cpanel، Direct Admin، Webmin و... استفاده نکنیم و بخواهیم بطور مستقیم تنظیمات را انجام دهیم. همچنین توزیع Centos 7 را برای این آموزش انتخاب کرده ایم. همچنین فرض ما بر این است که تنظیمات اولیه VPS مانند نصب Apache و PHP و... انجام شده است. در این آموزش فقط بر روی نصب و تنظیم و راه اندازی سرویس Dns Server تمرکز می کنیم. دامنه چیست؟ برای درک عملکرد دامنه می توان مثال نحوه کارکرد دفترچه تلفن…

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.17 ( 8 رای)
0

۳ دیدگاه

 1. عاالی این همه وبسایت هیچکدوم به این خوبی توضیح ندادن.

 2. در Ubuntu باید چه کار. کنیم؟ برای ست کردن dns

  • برای اعمال تغییر در DNS می توانید وارد ترمینال شده و دستور زیر را وارد کنید:

   sudo nano /etc/resolv.conf
   

   سپس در داخل این فایل و در بالای قسمتی که عبارت nameserver 127.x.x.x وارد شده، بنویسید nameserver 8.8.8.8 سپس با Ctrl + O فایل را ذخیره کنید. DNS شما به ۸٫۸٫۸٫۸ تغییر کرده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme