گیت OR

ساخت گیت NOT

گیت NOT ساده ترین گیت منطقی است. نماد این گیت در مدارها مانند شکل زیر است:

NOT-gt

عملکرد آن به اینصورت است که همواره وضعیت خروجی آن مخالف ورودی خواهد بود. یعنی اگر ورودی آن یک منطقی(حدود ۵ ولت) باشد، خروجی آن صفر منطقی(در  حدود صفر ولت) و در صورتی که ورودی آن صفر منطقی باشد، خروجی آن یک منطقی خواهد بود. برای ساخت این گیت می توانیم از یک عدد ترانزیستور و دو عدد مقاومت الکتریکی کمک بگیریم. به مدار زیر توجه کنید:

not-gate

عملکرد مدار فوق به اینصورت است که اگر در ورودی(INPUT) ولتاژی حدود ۵ ولت اعمال شود، ترانزیستور را به حالت اشباع برده و باعث می شود که کلکتور و امیتر ترانزیستور به هم متصل شوند. در این شرایط خروجی(OUTPUT) به زمین متصل شده و مقداری حدود صفر ولت خواهد داشت. از طرفی اگر به ورودی ولتاژی حدود صفر ولت اعمال شود، ترانزیستور به حالت قطع می رود که در این حالت کلکتور و امیتر به طور کلی از هم جدا شده و در نتیجه خروجی(OUTPUT) ولتاژی حدود ۵ ولت که همان ولتاژ منبع تغذیه است، خواهیم داشت.

استفاده از مدارمجتمع(IC) گیت NOT:

به عنوان معروفترین آی سی برای گیت NOT می توان به آی سی ۷۴۰۴ از خانواده TTL اشاره کرد. این آی سی دارای ۶ گیت NOT می باشد که ورودی و خروجی آنها به همراه پایه های منبع تغذیه در شکل زیر نشان داده شده است:

not

هنگامی که از آی سی های TTL استفاده می کنید، دقت نمایید که جریان خروجی محدود بوده و در حدود چند میلی آمپر است.
موفق و پیروز باشید…

گیت NOT ساده ترین گیت منطقی است. نماد این گیت در مدارها مانند شکل زیر است: عملکرد آن به اینصورت است که همواره وضعیت خروجی آن مخالف ورودی خواهد بود. یعنی اگر ورودی آن یک منطقی(حدود ۵ ولت) باشد، خروجی آن صفر منطقی(در  حدود صفر ولت) و در صورتی که ورودی آن صفر منطقی باشد، …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.78 ( 3 رای)
0

۱ دیدگاه

  1. هر سه گیت And Or Notخیلی خوب توضیح داده شده خیلی ممنون از سایت خوبتون موفق باشید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme